Był laureatem trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zdobył IV nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1970), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (1972) i II nagrodę na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1974).
Jak Eugen Indjic został pianistą?
O tym, jak Eugen Indjic został muzykiem, Stanisław Dybowski pisał w biogramie artysty, cytowanym przez Adama Rozlacha. - Mama Indjica przyniosła kiedyś chopinowską płytę, po której wysłuchaniu Eugen zapragnął sam zagrać takie utwory jak Polonez As-dur. Wtedy zdecydowano, że rozpocznie naukę gry na fortepianie, aby mógł zrealizować to marzenie - wskazuje prowadzący audycję.
Po raz pierwszy publicznie wystąpił, mając niespełna 10 lat. Zagrał koncert d-moll Mozarta, a już rok później popisywał się grą m.in. wybranych kompozycji Ferenca Liszta.
---
W swojej karierze nagrał płyty m.in. z muzyką Fryderyka Chopina, Igora Strawińskiego, Claude'a Debussy'ego i Roberta Schumanna. Występował na całym świecie. Brał udział w licznych festiwalach, kilkukrotnie wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W audycji "Koncert Chopinowski" usłyszeliśmy jego interpretacje konkursowe Nokturnu c-moll Op. 48 nr 1, Poloneza As-dur Op. 53 oraz trzech Mazurków z Op. 24, wsparte fragmentami znakomitych recenzji m.in. Stanisława Dybowskiego i Józefa Kańskiego.
Z późniejszych jego nagrań usłyszeliśmy Fantasie-Impromptu cis-moll Op. 66, Kołysankę Des-dur Op. 57 oraz trzy Mazurki z Op. 68.
Czytaj także:
Audycja: Koncert Chopinowski
Prowadził: Adam Rozlach
Data emisji: 2.03.2024
Godzina emisji: 22.05
mg/kormp